magnetická rezonancia, dunbarov syndrom, wilkie syndrom, magnetická rezonancia brucha

Je Dr. Google na posmech?

Dnes ma jeden z pacientov dokonale ohúril.

32-ročný muž trpel niekoľko rokov tráviacimi ťažkosťami. Začali nenápadne – cítil sa plný po jedle, netrávilo mu. Ťažkosti sa v priebehu mesiacov stupňovali, jedol čoraz menej a chudol

 

Pri výške 180 cm vychudol zo 69 kg na 52 kg. Jeho BMI kleslo na kritických 16 kg/m2. Ak si to neviete predstaviť, tak slovné spojenie “kosť a koža” to plne vystihuje.

Jasné, že navštívil svojho praktického lekára. Jasné, že mal vyšetrenú krv, stolicu aj moč, a to opakovane. Absolvoval ultrazvuk brucha, vyšetrenie RTG kontrastnou báryovou kašou, vyšetrenia u chirurga aj gastroenterológa. A dopracoval sa až k CT a magnetickej rezonancii.

Aký bol výsledok?

Všetky vyšetrenia boli negatívne. Teda nikde nič…
Lekári mu už dosť jednoznačne začali dávať najavo, že jeho “oriešok” musí rozlúsknuť psychiater…

magnetická rezonancia, dunbarov syndrom, wilkie syndrom, magnetická rezonancia brucha

Čo by si na jeho mieste urobil ty?

Zmieril sa? Poslúchol a navštívil psychiatra? Začal užívať antidepresíva? Alebo by si pátral po príčine svojich ťažkostí na internete? Viem, mnohí lekári zatracujú Dr. Googla a robia si posmech z pacientov, ktorí si s pomocou internetu diagnostikujú choroby sami. (Mimochodom takmer vždy internet “vypľuje” diagnózu mozgového nádoru, ale o tom inokedy…)
Aj tento mladý ITčkár googlil. No nielen to. On si na základe CD-ečka z CT vyšetrenia vytvoril 3D obraz svojej vlastnej dutiny brušnej. Skúmal ho zo všetkých strán, skúmal a googlil, až prišiel na to, kde je háčik zakopaný. So svojom diagnózou sa vybral za lekárom, ktorý vyhodnocoval jeho CT snímky. Neuveríte, ale tento lekár ho nevyhodil, ani nevysmial, ale pekne krásne opravil výsledok CT 🙂 Tento lekár pritom nebol žiadny neskúsený začiatočník. To len pacient trpel extrémne vzácnou chorobou – Dunbarovým a Wilkieho syndrómom.

Čo je to Dunbarov syndróm?

Pri Dunbarovom syndróme škrtí bránica  cievu zásobujúcu orgány tráviaceho traktu.

Krv neprúdi do orgánov ako má, tráviace orgány sú nedokrvené a nedokážu plniť svoju normálnu funkciu, teda tráviť.


A čo Wilkieho syndróm?

Pri Wilkieho syndróme zase brušné cievy škrtia tenké črevo. Natrávená potrava, ktorá prechádza dvanástnikom sa posúva pomalšie, až veľmi pomaly a výsledkom je znova zhoršené trávenie a pocit plnosti. Oba syndrómy sú zriedkavé a ich kombinácia je úplná rarita. Niet divu, že tieto 2 škrtenia komplikovali pacientovi život.

Takto vyzerá pacientova situácia na 3D modeli:

CT, computer tomography, dunbarov syndrom, wilkie syndrom, ct brucha, 3d model brucha,

Bude happy-end?

Pacient momentálne čaká na operáciu v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. Namiesto normálneho jedla mu “strava” tečie do žíl. Zapíja ju špeciálnymi nápojmi, aby už ďalej nechudol. Bude siedmym pacientom v poradí operovanom pre túto diagnózu na Slovensku. Držím mu palce, aby to dobre zvládol. Aby sa znovu s chuťou dokázal najesť a napiť. Verím, že mu Dr. Google a 3D modelovanie zachránili život.

… a tiež tajne dúfam, že tieto osobné skúsenosti využije na tvorbu aplikácie, ktorá by mohla 3D zobrazovaním pomôcť ďalším pacientom s podobným osudom…

Ako to celé vnímal ON podrobne napísal vo svojom blogu.

Pomohol Dr. Google aj tebe? Daj vedieť do komentára 😉

 

Update 22. septembra 2017:

Tak mladý muž už má konečne po operácii.

Operácia sa podarila, ale… pacient sa ešte nemá dobre.

Cievny chirurg mu po operácii povedal, že jeho žalúdok je obrovský a ochabnutý, ako taká “handra”.

Keďže sa potrava posúvala cez zúžený dvanástnik veľmi pomaly, akoby cez hrdlo lievika, nad zúžením sa potrava a tekutiny hromadili a žalúdok sa nadúval.

Potrvá niekoľko mesiacov, kým sa žalúdok a dá do poriadku a naberie kondíciu. Kým začne normálne fungovať.

Mladý muž váži teraz ešte o kúsok menej, len 51,5 kg.

No verím, že toto je dno, ktoré dosiahol a jeho váha bude už len stúpať.

Po pár mesiacoch dám určite vedieť, ako príbeh pokračuje…

 

4 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

Luciareply
16. októbra 2019 at 20:16

Ahojte mne teraz tiež zistili zatiaľ z CT dumbarov syndróm rada by som sa s tým mužom porozprávala ak je to možné budem vďačná

MUDr. Jana Bendováreply
21. decembra 2019 at 20:20
– In reply to: Lucia

Dobrý deň, napíšte mi prosím na email jana.bendova@hotmail.com, prepošlem mu Váš email. Je veľmi ochotný, určite sa rád s Vami skontaktuje.

MUDr. Jana Bendováreply
11. marca 2018 at 11:34

Pomaly, pomaličky sa zotavuje, podarilo sa mu pár kíl pribrať a začal aj cvičiť, aby znovu nadobudol kondičku a najnovšie sa chystá do kúpeľov 🙂

Petrareply
8. marca 2018 at 21:46

A ako sa mladému mužovi darí?

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.